Adoptuj si kochlík!

Opustené “kochlíky” – betónové kvetináče, ktoré lemujú námestie od konca Štúrovej az po Špitálsku ulicu, chceme premeniť z nevzhľadných “odpadkových košov” a nádob so starou zeminou opäť na skutočné kvetináče plné živých rastlín.
Preto vyzývame všetkých ľudí, ktorí sa pohybujú denne okolo Kamenného námestia alebo by mali chuť a čas, aby sa zapojili do akcie “Adoptuj si kochlík”.

Pôjde o koordinovanú a plánovanú premenu kúsku verejného priestoru, pri ktorej každý záujemca o dlhodobú starostlivosť o rastliny v kochlíku si “vezme do parády” jeden (či viacero) kochlíkov. Môže doň vysadiť rastliny, kvety a bude sa o ne starať, polievať ich apod. počas leta, bude sa o ne starať ako o svoj vlastný kúsok záhrady. Takouto systematickou premenou, pri ktorej budú mať ľudia za svoje rastlinky zodpovednosť aj po tom, čo ich tam vysadia, môžeme dosiahnuť, aby rastliny v kochlíkoch vydržali minimálne celú vegetačnú sezónu. Upozorňujeme, že kochlíky nebudeme maľovať, nechceme totiž prinášať na Kamenné námestie ďalšie grafické vizuálne podnety (“vizuálny smog”), ale jednoduchou intervenciou oživiť jeho zanedbané miesta.

Záujemcovia o “adopciu” kochlíku sa nám môžu ozvať na info@namestiepreludi.sk. Kochlíky je stále možné rezervovať!

Spoločné sadenie sa uskutoční v sobotu 4. mája a v sobotu 18. mája 2013  o 10.30.

Začínajúcim záhradkárom bude na úvod akcie k dispozícii niekto skúsenejší, kto poradí, ako rastliny sadiť a ako sa o ne správne starať. Do kochlíkov odporúčame niekoľko druhov rasltlín (pozri hore), ktoré sú vhodné na vysádzanie do kochlíkov na námestí, lebo vydržia náročné podmienky (intenzívne slnko, žiadny tieň, mestské prostredie). Ďakujeme záhradnému a krajinnému architektovi Petrovi Scholcovi a študentke biotechnológií parkových a záhradných úprav Magdaléne Uhrinovej, ktorí odporúčaný spôsob výsadby a kombinácie rastlín vo svojom voľnom čase vypracovali.

 

Projekt Adoptuj si kochlík podporili:

Grantový program young4ba

Komunitná nadácia Bratislava

Nadácia SPP

Grantový program Ars Bratislavensis

 

Kvety do kochlíkov dodali:

Plantago, spol. s.r.o.

 

 

 

Takto vyzerali kochlíky minulé leto:

 

 

Comments are closed.